Hello and welcome to my blog. I hope you can stay a while, so make yourself a cuppa, put your feet up and browse through my blog pages.

I like to answer all your comments if I can, unless you are "noreply-comment" blogger.

Sunday, 18 May 2014

garden progress
It has been glorious last few days, when not much blogging is being done, when the "outside" is much more important. We have been spending most of our time "getting on" with the garden, and as you can see, it is slowly being transformed:from this


to this 

  and from this 


to this.Everything has been newly planted and still very much at the ground level, but it will all push up during the summer and the back fence will be covered in two kinds of clematis. The flower bed is larger in reality, and yes, I have been planting LOTS of plants and shrubs there.
 All the trees have also been planted in the last few months and they are all doing well.

The summerhouse is our retreat, on the days when sitting outside is not on; for reading and stitching, of course.The old Singer sewing machine stand belonged to DH's mum, a long time ago, and it is yet to be restored.


DH is still working on the area close to the house, where the main seating area will be.


I wish you a  happy stitching week!


©pleasureinstitching.blogspot.co.uk 2014

21 comments:

 1. A very beautiful garden where you can sit stitching in the lovely small house-
  Enjoy summer!
  hugs Gudrun

  ReplyDelete
 2. It's looking beautiful - all that hard work is paying off!

  ReplyDelete
 3. This is going to be a very nice garden, have a great time there-
  Hanna

  ReplyDelete
 4. You have done a great job with the garden. It looks so lovely and cozy. And the Little gardenhouse is perfect and I am sure, you will spend lots of time out there.
  xx Anne-Mette

  ReplyDelete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Radko to je krása! Moc pěkně jste si to zvelebili. Altánek ti závidím, je to překrásné místo k odpočinku i k věnování se ručním pracem. A taky to sluníčko! Tady pořád leje, je zima, ještě mi ani nezačaly kvést rododendrony:-(
  Tak se alespoň kochám krásnými zahradami na You Tube. Objevila jsem tam skvělé serie BBC o zahradách a zahradničení. Obdivuji anglické zahrady, hlavně cottage gardens nebo zahrady v přírodním stylu. V jednom z dílů o květinách k řezu se moderátorka zmínila o domácím receptu, jak uchovat květiny ve váze déle čerstvé. Já vím, že teď máš málo času, ale kdyby ses někdy za deštivého počasí na ten díl chtěla podívat, mohla bys mi prosím napsat, co bylo součástí tohoto domácího přípravku? Kromě cukru a citronové šťávy přidala moderátorka také něco proti bakteriím. Recept předvádí ve 27 minutě na tomto odkazu https://www.youtube.com/watch?v=CoBbSB5RAlA
  Když na mě čas mít nebudeš, nevadí, zkusím si polámat hlavičku více. Mluvená angličtina je pro mě stále neznámá řeč, i když té psané už trochu rozumím. Přeju spoustu sluníčka a pohody v nové zahrádce!

  ReplyDelete
 7. Radko your garden starting to look very nice ,love your little summer house .

  ReplyDelete
 8. Your garden is magnificent, so much hard work, but the results are worth it. I adore your little summer house. I am sure it will get a lot of use.

  ReplyDelete
 9. your hard work has really paid off and when the trees etc grow this is going to be a haven, what a delight to have the summer house too.

  ReplyDelete
 10. Wow it's looking fabulous well worth the effort !!

  ReplyDelete
 11. It is certainly making progress. Love the summer room - a delightful space.

  ReplyDelete
 12. A job well done; looks lovely. Hope you get to do a lot of reading and stitching being it in the summerhouse or outside! Love, Alexandra.

  ReplyDelete
 13. Your garden is beautiful! what a transformation! I love your summer house too, good luck with it all, I look forward to seeing more pictures as it matures.

  ReplyDelete
 14. How wonderful you garden looks now, very you!

  ReplyDelete
 15. Radko, moc děkuji za pomoc. Mail mi nepřišel, poslední dobou to všechno funguje nějak divně, takže jsem ráda za komentář. Nějak jsme to spolu s dcerou, která je lepší angličtinářka než já odvodily také. Ale bělidlo do vázy nám přišlo hodně divné. Vyzkoušela jsem také jen ten cukr a místo citronu jsem dala ocet - květiny drží! Zvláště u šeříku jsem měla radost, ten mi vždy vydržel pouhé dva dny a teď už ho mám ve váze týden.
  Se zahradami je to kříž. Když je malinká, člověk smutní, že nemá kam sázet a touží po větší. Já mám velkou a jsem takový její otrok. Už jsem hodně slevila z toho, že musí být dokonale upravená. Na to mi prostě síly nestačí. Stejně mi ale přináší radost a hrozně nerada bych ji opustila. Jak ty říkáš - budovat něco dvacet let, to stojí člověka také kus srdce. Ale vy si to tam upravujete s láskou, tak i ten kousek zahrádky bude za čas ráj. Tak hodně příjemných chvil v zahrádce!

  ReplyDelete
 16. It's lovely to visit your garden now Radka and see the transformation - you've both been very busy.
  I like the sound of the two clematis along the back fence - I need to plant a couple of them next Spring. I wonder which ones you chose?
  The flower in your last photo is beautiful - can you tell me the name of it please?
  How lovely to have a summerhouse in your back garden, I can imagine you will spend a lot of time out there!

  ReplyDelete
 17. Love your cute little summer house! Would love one here but with our summers I would need to have air con fitted lol. You have done lots to your garden and I can almost imagine it 1 year on. It will be beautiful with the shrubs and trees along with the clematis along the supports too.

  ReplyDelete
 18. Dear Radka,
  it's nice to see how your garden grows and flourishes.
  enjoy the summertime !

  ReplyDelete
 19. You have a very beautiful garden Radka! And, as usual, I'm very much admireing your wonderful photos.

  ReplyDelete
 20. The Best Lol n Troll Network with the Name of Lols Gag... Troll Images, Prank Peoples, Funny Peoples, funny planet, funny facts, funny cartoons, funny movies pics, iphone funny, funny jokes, Prank Images, Fail Pictures, Epic Pictures, Lols and Gags, Lol Pictures, Funny Pictures, Lol is the Laugh out of Laugh where you can Fun Unlimited and Laughing Unlimited.
  LolsGag.Blogspot.Com

  ReplyDelete

Thank you for your visit! Your comments are always welcome.Please be aware, that when you leave a comment, your IP address and other data (which may be name, e-mail, website etc) is stored by the website operator. You have the option to delete your comment at any time. If you use links, the forwarding of data is likely.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© http://pleasureinstitching.blogspot.co.uk 2010-2018